Background

Otomotiv Sektörü Çözümleri

Otomotiv sektörü, global çaptaki en büyük sektörlerden biridir. Sanayileri şekillendiren, tüm dünyada üretimi için yarış verilen bu sektör, yüksek ticari kapasitelerde işlem görmektedir. Bir otomotivi meydana getiren parçalar dünyanın birçok yerinde imal edilip belirli bir yerde entegre edilebilmektedir.

Otomotiv sanayi yan ve yedek parça üretimleri ile ekonomik olarak payını artırmış ve üstün lojistik ihtiyaçlar doğurmuştur. Otomotiv dünyanın her yerinde kullanım alanı olan, durmaksızın gelişen bir sektör olmasının yanı sıra, her gelişim ekstra bir lojistik ihtiyaca da sebep olmaktadır. Yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi eski ürünlerin hareketine sebep olmaktadır. 2. El araba piyasası diye bilinen bu sektör, genel olarak gelişmiş bölgelerden daha az gelişmiş bölgelere doğru bir taşıma işlemine sebep olmaktadır. Ekonomik olarak gelir seviyesi daha yüksek nüfusları barındıran ülkelerden ve şehirlerden, ekonomik olarak gelir seviyesi daha az yüksek nüfus barındıran ülkelere ve şehirlere, sürekli olarak 2. El araçlar taşınmaktadır. Durdurulamayan yenilikler ve gelişimler, yine durdurulamayan bir taşımanın ve parça ticaretinin oluşmasına neden olmaktadır.

Neta Group Şirketleri olarak, otomotiv sektörünün öncü sanayi kuruluşlarına, önemli lojistik hizmetler vermekteyiz. Bu kadar yaygın kullanılan ve sürekli ihtiyaç duyulan otomotiv lojistiğinde 4 alanda faaliyetlerimizi yürütmekteyiz.

Otomotiv sektöründe hizmet verdiğimiz alanlar şu şekildedir:

1) Üretim Amaçlı Parça Lojistiği: Üretim amaçlı parça lojistiği, sıfır araç üretimi yapan fabrikalara, üretim için kullanılan materyallerin taşınmasını içermektedir. Genellikle entegre lojistik faaliyetleri gerekmektedir. Parça üretiminin yoğun olarak yapıldığı iş gücü düşük ülkelerden, işçiliğin gelişmiş olduğu bölgelere doğru bir akış olarak gerçekleşmektedir.

Üretim amaçlı parça lojistiği oldukça dikkat isteyen bir operasyondur. Basit özellikli parçaların yanı sıra gelişmiş özellikler barındıran parçaların da birlikte taşınması gerekir. Bu durumda parçaya özgü taşıma modunu ayarlayabilen ve profesyonel ekip barındıran firmalar ile taşıma işlemini gerçekleştirmek gerekir. Neta Group tam da bu noktada öncü bir firma olarak devreye girmektedir. Hassas parçalar için özel olarak tasarlanmış depo ve taşıma üniteleri bölümleri ile %99 oranında hasarsızlık sağlanmaktadır.

Hassas taşıma kapasitesinin yanı sıra deniz yolu, demir yolu, kara yolu ve havayolu içeren taşımaları entegre bir biçimde yerine getirebilecek ve yönetebilecek bir kabiliyet gereklidir. Neta Group tüm bu ihtiyaçlarınıza temas edecek ender firmalardan biri olarak karşınızdadır. Gelişmiş uluslararası taşıma ağlarımızı, geleneksel köklerimiz olan deniz yolu taşımacılığı ile %100 başarı oranında entegre ediyoruz. Kritik süreçlerde hızlı bir şekilde kapasite artışı sağlayabiliyoruz. Depolama ve tedarik zinciri yönetiminde üstün teknolojik hizmetlerle operasyonlarımızı hayata geçiriyoruz.

Neta Group Şirketleri olarak; hassas, hasarsız, hızlı ve müşterilerimize en uygun şartlarda bütüncül hizmetler sunuyoruz.

 

2) Sıfır Araç Lojistiği: Araç lojistiği, üretim fabrikasından çıkmış araçların hedef pazarlara taşınması işlemini içermektedir. Yüksek ticari değerli ürünler olan araçlar, profesyonelce ve tam kaskolu olarak taşınmalıdır. Operasyon süreci boyunca gerekli doğal şartlar ve hava şartları kontrol edilmeli, gerekli işlemler titizlikle yürütülmelidir.

Neta Group, sıfır araçların taşımasını gerçekleştirirken üstün bir sigorta hizmeti sunar. İşinde tam profesyonel olarak yetişmiş takım arkadaşlarımız ile oluşabilecek tüm sorunların önüne geçilmesi hedeftir. Şu ana dek %100 denebilecek düzeyde bir hasarsız ve sorunsuz teslimat oranı öngörülmektedir. Geniş lojistik servislerimiz sayesinde yurt içi taşımalar Netalog ve Netarail tarafından, yurt dışı taşımalar ise Netalog, Netarail, Netavion ve Netamar tarafından alanında uzman ekipler eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Sorunsuz bir taşıma operasyonu talep eden müşteriler için Neta Şirketler Grubu her zaman hizmet sunmaya devam edecektir.

 

3) İkinci El Otomobil Lojistiği: İkinci el otomobil lojistiği oldukça talep gören bir alandır. Bu talebin fazla olmasına ve giderek de artmasına sebep olan başlıca sebepler; ekonomik gelir kaynaklı sebepler, sürekli üretim, büyük şirketlerin kısa süreli araç kullanımları vb. sebeplerdir.

İkinci el otomobil taşımaları, diğer otomotiv sektörü taşımalarına göre daha az hassas olan taşımalar olarak göze çarpmaktadır. Hassasiyet seviyeleri, diğerlerine göre daha az olsa da yine de oldukça özenle taşıma yapılmalıdır. Sıfır araç kadar olmasa da piyasada ticareti süren birçok üründen daha fazla ticari değere sahip olan ikinci el araçlar, güncel piyasa verilerini de önemli ölçüde etkilemektedir.

Neta Group, ikinci el araç taşımacılığını yurt içinde ve yurt dışında yıllardır sürdürmektedir. Bu alanda profesyonelleşmiş saha çalışanlarımız ve pazar ağlarını tanıyan yönetim ekibimizle, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına temas etmeye devam edeceğiz.

 

4) Yedek Parça Lojistiği: Yedek parça lojistiği, otomotiv sektörünün ortaya çıkardığı büyük bir iş alanıdır. Nadiren de olsa sıfır araç üretiminde ortaya çıkan eksik tedarik durumlarında kullanılan bu lojistik türü, genel manada ikinci el araç sektörüne hitap etmektedir.

Dünyanın birçok şehrinde irili ufaklı kurulan sanayilere ve tamir atölyelerine kadar gönderilen bu ürünler, ayrıntılı ve yoğun taşıma operasyonları içermektedir.

Neta Group, yedek parça lojistiği temel olarak, kaynaktan merkezlere, merkezlerden kılcal kanallara ileterek çözmektedir. Birçok parça irili ufaklı birçok noktaya ulaştırılmalıdır. Bunun için, Neta Group hem depolarıyla hem de tüm taşıma modlarında faaliyet gösteren lojistik servisleriyle bütüncül hizmet yürütmektedir.

Yedek parça lojistiğinde Neta Group’un bütüncül hizmetlerinden faydalanarak; kaynaktan taşıma, depolama, ara taşıma ve dağıtım servislerinden uygun biçimde yararlanabilirsiniz.